Belefeledkezni a zsolozsmába |
Hagyományainkhoz híven idén is lesz káptalani nyári tábor (közkeletű becenevén: „latintábor”), melyre idén is szeretettel várunk és hívunk minden érdeklődőt. A táborról a tudnivalókat az alábbiakban két szakaszban közöljük, 1. előbb a lelki kedvcsinálót (Földváry Miklóstól, a káptalan és a tábor vezetőjétől) az idei tábor témájáról és jellegéről, majd a 2. szervezési konkrétumokat.
I. Kedvcsináló
Immár hagyományos nyári liturgikus táborunk, amelyen a „latintábor” megnevezés ragadt rajta, egyszerre lelkigyakorlat, nyári egyetem és közösségi megmozdulás. Gerincét a közös misék és zsolozsmák alkotják, ehhez kapcsolódnak az általam vezetett előadások vagy szövegolvasások és a szabadidős, kulturális programok. Mivel a résztvevők idővel részben változnak, jónak látszott a káptalan küldetését és tevékenységét meghatározó nagy témák körüljárása három-négyévente. Az idén a tábor témája a zsolozsma.
Három dologgal szeretnénk foglalkozni:
1. Az első és legfontosabb, hogy egy héten keresztül elvégeznénk a hagyományos római-esztergomi zsolozsma minden hóráját (magyar nyelven). A matutínumot elővételeznénk, a napot prímával kezdenénk, a kishórákat szabadon, akár útközben, a vesperást és a kompletóriumot helyben végeznénk. Addigra igyekszünk előállítani a teljes latin–magyar pszaltériumot (hétközi zsolozsmáskönyvet, azaz nokturnálét és diurnálét). Az ötlet tavaly nyáron fogalmazódott meg bennem egy franciaországi bencés kolostor zsolozsmáin: ha fél Európát átutazom annak érdekében, hogy a teljes zsolozsmán részt vegyek, miért nem valósítjuk meg, tesszük érzékelhetővé ezt a tapasztalatot idehaza, holott megvannak hozzá az eszközeink?
2. A második, hogy időt szánjunk a zsolozsmázáshoz szükséges elméleti és gyakorlati tudás elsajátítására. Ez zenei, szövegi és ceremoniális kérdésekre is kiterjed, hiszen a zsolozsmában minden résztvevő egyszerre szolgál a gyülekezet tagjaként, ministránsként és szkólistaként. Amióta a miséink számszerűen többen vannak, mint a zsolozsmáink, az utóbbiak előkészítése, igényes kidolgozása háttérbe szorul — a tábor lehetőség e lemaradást behozni.
3. Az előadásokat az egyéb terhelés miatt érdemes rövidebbre fogni és számukat mérsékelni. Ugyanakkor szeretném a megfelelő változtatással végigvenni a zsolozsma hóráit, éppen úgy, ahogyan a Zeneakadémián kétévente tartott zsolozsma-kurzuson teszem. A vezérfonal idén Edmond Martène XVII–XVIII. századi bencés tudós nagy liturgiatörténeti művének a zsolozsmáról szóló fejezetcsoportja lesz.
Mindezek mögött azonban ott van az a cél is, hogy a zsolozsmázás ne tűnjék valami rendkívüli erőfeszítésnek, különleges „vallási luxusnak”. Ezért az egész táborban rendszeres, de nyugodt és természetes életvitelt igyekszünk megvalósítani, beszélgetésekkel, mozgással, kirándulásokkal.
II. Szervezési konkrétumok
Jelentkezési határidő: június 20.
További
információk, pontosítások a későbbiekben várhatók, de a tábor lényegi kereteit
a fentiek adják, ezek nem fognak változni.
Kérünk minden érdeklődőt, hogy a jelentkezési határidőt legyenek szívesek betartani, mivel a szálláshelyet adó kollégiumnak a létszámot legkésőbb június 20-ig le kell adnunk. A határidőn túl jelentkezőknek nem biztos, hogy tudunk szállást biztosítani a ferences kollégium frekventáltsága miatt.
További kérdéseket a szervezési e-mail címen várjuk (clsmaszerv[kukac]gmail.com), jelentkezni pedig az alábbi jelentkezési lap kitöltésével lehet:
Végül bátorítani szeretnénk azokat, akiknek anyagi nehézségét jelentene a táborban való részvétel, emiatt ne maradjanak el, hanem a fenti címen jelezzék, hogy támogatást igényelnek, egyszersmind a nagyhét alkalmából már bevált módon (e helyen is megköszönve a nagylelkű felajánlásokat) azt is kérjük, hogy akik tehetik, támogassák mások táborozását! Ilyen célú felajánlást köszönettel fogadunk akár a káptalan számlaszámán, akár személyesen.